ଆଜି ବିଶ୍ୱ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,04 ଅଗଷ୍ଟ (ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋ ଲାଇଭ) :

ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ମିତ୍ରତା ବନେଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ହୋଇଥାଏ, ଏହି ଦିନ ବହୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଦେଶରେ ବହୁ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ କରାଯାଏ, ମୁଖ୍ୟତଃ ପରାଗୁଏରେ , ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱ ମିତ୍ର ଦିବସ 1958 ମସିହାରେ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମିତ୍ରତା ଦିବସର ପ୍ରସ୍ତାବ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୂପେ ଗ୍ରୀଟିଂ କାର୍ଡ ଉଦ୍ୟୋଗଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ସୋସିଆଲ ନେଟ୍ୱାର୍କିଂ ସାଇଟର ପ୍ରମାଣରେ ଛୁଟି ମାନଙ୍କରେ ରୁଚିର ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଦେଖାଯାଇଛି ଯାହା କି ଇଣ୍ଟରନେଟ, ବିଶେଷରୂପେ ଭାରତ, ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଏବଂ ମଲେସିଆରେ ଖେଳି ଯାଇଛି । ଡିଜିଟାଲ ସଞ୍ଚାର ମୋଡ ଯେପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଫୋନ କଷ୍ଟମକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ବନେଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିପାରେ, କାରଣ ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ପୂର୍ବରୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ହୋଇଗଲାଣି । ଯେଉଁମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଛୁଟି ଗୁଡିକୁ ବଢ଼ାବା ଦେଇଥାନ୍ତି, ସେମାନେ 1935 ମସିହାରେ ଆମେରିକାରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଏକ ଦିନକୁ ସମର୍ପିତ କରିବାର ପରମ୍ପରାର ଶ୍ରେୟ ଦେଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ବାସ୍ତବରେ 1919 ମସିହାରେ ହୋଇଛି । ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ଉପହାରର ଆଦାନ-ପ୍ରଦାନ , ଯେପରି ଫୁଲ, କାର୍ଡ ଏବଂ ହାତ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହି ଅବସରର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପରମ୍ପରା ଅଟେ ।

ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ସମାରୋହ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ତିଥିରେ ହୋଇଥାଏ । 1958 ମସିହାରେ, ବିଶ୍ୱ ମିତ୍ରତା କ୍ରୁସେଡଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ ମିତ୍ର ଦିବସ 30 ଜୁଲାଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରାଗଲା । 27 ଏପ୍ରିଲ 2011 ମସିହାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର27ର ମହାସଭା ଘୋଷିତ କଲେ ।  30 ଜୁଲାଇରେ ଅଧିକାରୀକ ଅନ୍ତ୍ରରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ରୂପର, ହେଲେକି ଭାରତ ସହିତ କିଛି ଦେଶ, ଅଗଷ୍ଟ ମାସର ପ୍ରଥମ ରବିବାରକୁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ମନେଇଥାନ୍ତି । ଅବର୍ଲିନ, ଓହିୟାରେ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ 8 ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳିଥାନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *